Ungdomar erbjuds test för klamydia på skolan
Detta avsnitt handlar om hiv, stigma och community – med fokus på vikten av peerstöd och att dela sina erfarenheter med andra i en liknande situation. Här får du möta Joost Nussy och Ophelia Haanyama som båda lever med hiv, och arbetar i organisationer för personer som lever med hiv. Medverkar gör även Lena Nilsson Schönnesson, docent och legitimerad psykolog, som har arbetat med personer som lever med hiv sedan 80-talet och har deltagit i ett flertal forskningsprojekt på hivområdet.Hiv, stigma och community – Avsnitt 3: ”Det var en chock”
I Västra Götalandsregionen delas klamydiatester ut till ungdomar via skolsköterskor i ett försök att minska smittspridningen av klamydia. I dag kan ungdomar i Västerbotten, Gävlebord, Sörmland och Västra Götaland beställa ett klamydiatest via internetsajten klamydia.se som efter ett par dagar dimper ner i brevlådan hos beställaren.
– Vi har fått indikationer på att en del ungdomar känner att det är olustigt att få ett vadderat brev från klamydia.se hemskickat, säger Peter Nolskog, biträdande smittskyddsläkare i Västra Götalandsregionen, i ett pressmeddelande.
Därför ska nu Västra Götalandsregionen testa ett system där skolungdomar ges en möjlighet att beställa och hämta provtagningstesten för könssjukdomen hos skolans egna skolsköterska.
Hiv, stigma och community – Avsnitt 3: ”Det var en chock”
Detta avsnitt handlar om hiv, stigma och community – med fokus på vikten av peerstöd och att dela sina erfarenheter med andra i en liknande situation. Här får du möta Joost Nussy och Ophelia Haanyama som båda lever med hiv, och arbetar i organisationer för personer som lever med hiv. Medverkar gör även Lena Nilsson Schönnesson, docent och legitimerad psykolog, som har arbetat med personer som lever med hiv sedan 80-talet och har deltagit i ett flertal forskningsprojekt på hivområdet.
Kommentera denna artikel
Inga har kommenterat på denna sida ännu