Gonorré ökar bland unga kvinnor
Könssjukdomen gonorré ökar bland unga kvinnor. Det är en ökning med 13 procent jämfört med 2010 skriver Smittskyddsinstitutet i sin årsrapport.
Den största smittspridningen har skett bland unga kvinnor i storstadslänen. Antalet fall av gonorré i Stockholms län ökade med hela 89 procent.
Antalet bakteriestammar som är motståndskraftiga mot antibiotika har ökat, vilket oroar Smittskyddsinstitutet.
Hiv, stigma och community – Avsnitt 3: ”Det var en chock”
Detta avsnitt handlar om hiv, stigma och community – med fokus på vikten av peerstöd och att dela sina erfarenheter med andra i en liknande situation. Här får du möta Joost Nussy och Ophelia Haanyama som båda lever med hiv, och arbetar i organisationer för personer som lever med hiv. Medverkar gör även Lena Nilsson Schönnesson, docent och legitimerad psykolog, som har arbetat med personer som lever med hiv sedan 80-talet och har deltagit i ett flertal forskningsprojekt på hivområdet.
Kommentera denna artikel
Inga har kommenterat på denna sida ännu