Fortsatt ökning av gonorréfall
Färsk statistik från SMI visar på en ökning med 16 procent på ett år, från 951 fall 2011 till 1098 fall i fjol. Sedan andra hälften av 90-talet ökar infektionen.
– Nu har vi nått ett ganska stort antal fall, och det är en oroande utveckling, säger Inga Velicko, epidemiolog på SMI.
Den sexuellt överförbara infektionen är dubbelt så vanlig hos män som hos kvinnor, vilket till stor del beror på att den sprids mer bland män som har sex med män. Men SMI har även sett en ökning av antalet fall bland unga heterosexuella.
Gonorré kan bland annat leda till sterilitet om den inte behandlas och behandlingen sker med hjälp av antibiotika. Dock är forskare världen över oroade över att behandlingsmöjligheten kan försvinna i framtiden. Bakterien är nämligen oerhört effektiv på att utveckla resistens.
Enligt Magnus Unemo, docent i mikrobiologi vid universitetssjukhuset i Örebro och ansvarig för ett internationellt gonorré-expertlaboratorium för Världshälsoorganisationen (WHO), är det här ett stort folkhälsoproblem globalt som började uppmärksammas redan för fyra-fem år sedan.
Hiv, stigma och community – Avsnitt 3: ”Det var en chock”
Detta avsnitt handlar om hiv, stigma och community – med fokus på vikten av peerstöd och att dela sina erfarenheter med andra i en liknande situation. Här får du möta Joost Nussy och Ophelia Haanyama som båda lever med hiv, och arbetar i organisationer för personer som lever med hiv. Medverkar gör även Lena Nilsson Schönnesson, docent och legitimerad psykolog, som har arbetat med personer som lever med hiv sedan 80-talet och har deltagit i ett flertal forskningsprojekt på hivområdet.
– Oron har bara ökat sedan dess, och det här har lett till att man i dag internationellt rekommenderar behandling med två skilda antibiotika.
WHO:s senaste uppskattning visade på 106 miljoner gonorréfall världen över.
Kommentera denna artikel
jUxAoM I think this is a real great post.Much thanks again. Fantastic.
UXCuKX I loved your article post.Really looking forward to read more. Really Cool.
JElvSp Very informative blog post.Much thanks again.
UlkKnx Great, thanks for sharing this post.Really looking forward to read more. Really Great.
1QMBNQ Looking forward to reading more. Great article. Keep writing.
Inga har kommenterat på denna sida ännu