Protein ger hopp om ny behandling vid hjärtsvikt
Ett ämne som triggar hjärtats muskler att växa likt vid träning. Det är vad forskare i Kanada nu tittar på och menar kan vara möjlig framtida behandling.
Hjärtsvikt handlar om att hjärtat inte längre orkar pumpa tillräckligt med blod – ofta på grund av tidigare hjärtattack som skadat muskelvävnad.
– När en del av hjärtat dör försöker resten av musklerna kompensera genom att bli större men det sker på ett dysfunktionellt sätt och hjälper egentligen inte hjärtat att pumpa mer blod, säger Lynn Megeney, ansvarig forskare bakom den senaste studien som hittat en möjlig ny behandling.
Hälsosam reparation
Med hjälp av djurförsök visar forskargruppen i Kanada att behandling med ett visst protein kan leda till sund reparation av hjärtats muskler.
– Vi har upptäckt att detta protein triggar hjärtmuskler att växa på ett mer hälsosamt sätt och även stimulerar tillväxt av blodkärl i hjärtat. Det förbättrar hjärtats förmåga att pumpa blod, på samma sätt som efter träning eller under graviditet, säger Lynn Megeney, i ett pressmeddelande.
Läs också: Paulina om livet med allvarliga hjärtsjukdomen
Forskarna menar att det tekniskt sett skulle ge samma effekt med regelbunden träning men att patienter som drabbats av hjärtsvikt oftast är begränsade med hänsyn till hur mycket de kan träna.
Mer forskning krävs
Även om resultaten är baserade på möss och råttor verkar mekanismerna överensstämma i människor. Dock behövs ytterligare studier för att bekräfta resultaten i människor och det kan ta flera år.
- Dagens Hälsa - https://www.dh.se/ny-behandling-for-hjartsvikt-harmar-effekten-av-traning/
Kommentera denna artikel
Inga har kommenterat på denna sida ännu